Ćwiczenia fizyczne w domu

Aktywność fizyczna to bardzo ważny aspekt naszego życia, o którym warto pamiętać. Jeśli nie mamy czasu i ochoty korzystać z siłowni, zastanówmy się nad wykonywaniem ćwiczeń w domu. Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać w domu? Dlaczego warto ćwiczyć kilka razy w tygodniu? Jak ćwiczyć w domu? 

Plusy i minusy ćwiczeń w domu 

Zaletami wykonywania ćwiczeń w domu jest oszczędność czasu i pieniędzy. Praktycznie w każdej chwili możemy podnosić swoją wytrzymałość, mając do dyspozycji trochę miejsca w pokoju. Okazuje się, że zadziałać może tak samo efektywnie, jak trening na siłowni, co jest sporym plusem. Jeśli chodzi o pewne wady takiego rozwiązania, czasami trudno jest zmotywować się do aktywności fizycznej. Bez pomocy trenera możemy narazić się na urazy lub dysproporcje mięśniowe, o czym także nie można zapominać. Niekiedy konieczne jest zakupienie kosztownego sprzętu, zwłaszcza jeśli zależy nam na zaawansowanym poziomie ćwiczeń.  

Czego będziemy potrzebować? 

Do wykonywania ćwiczeń w domu potrzebować będziemy przestrzeni, maty do ćwiczeń oraz odpowiedniego obuwia i stroju sportowego. Przykładowymi akcesoriami, które dają ciekawe efekty są przykładowo taśmy do ćwiczeń, drążki, hantle, skakanka, czy też gumy oporowe. Przed rozpoczęciem ćwiczeń wykonajmy rozgrzewkę – wystarczy kilka minut pajacyków lub biegu w miejscu. Później rozgrzejmy stawy i mięśnie, korzystając z ćwiczeń mobilizacyjnych w okolicy bioder i barków. Kolejnym punktem jest dobrany trening, który zazwyczaj wykonuje się w seriach. Aby uzyskać pożądane efekty, musimy się trochę namęczyć i spocić – w przeciwnym razie nie zauważymy zmian w naszym ciele. Trening w domu warto wykonywać kilka razy w tygodniu, gdyż wzmacnia cały organizm i daje nam energię.